Kvalita městského prostoru se neodvíjí od jeho vzhledu, ale především od jeho propojení s ostatními částmi města a způsobu jakým podporuje lidské aktivity.
Návrh čerpá inspiraci z původní kompozice parku, založené na symetrii, pohledových osách a malebných scenériích. Syntézou historických prvků s moderním přístupem vzniká jedinečný prostor v centru města, který poskytuje kvalitní zázemí pro trávení volného času.
Dolní park s okolím letního kina nabízí rozmanité atmosféry a pestrou paletu aktivit. Otevřenost návrhu a jeho ryze současný charakter tvoří kontrast k uzavřenosti prostoru a historické vrstevnatosti místa. Návrh usiluje o vytvoření harmonického celku skrze vhodné skloubení kompozičních prvků.
Prostor je navržen jako jednotný celek, jehož části mezi sebou vedou dialog. Kompozice parku, zahrnující pohledové osy, podporuje mentální propojení jednotlivých částí a jejich vnímání jako součástí jednoho uceleného prostředí. Na fyzické úrovni jsou oba celky propojeny funkční cestní sítí, zatímco na ideové úrovni je propojuje koncept zón určených pro různé aktivity.
Autor návrhu: Sulzer Landscape Architects
V současné době je řešené území charakterizováno živými ploty, které zaplňují prostor a vytvářejí vizuální i fyzické bariéry. Keřové patro v centrální části parku navrhujeme zásadně redukovat s ohledem na transparentnost prostoru.
Z prostoru také eliminujeme veškeré rostliny v nádobách, tvarované živé ploty a další vegetační prvky náročné na údržbu. Centrální část parku je navržena jako rozsáhlá travnatá plocha, která bude pravidelně udržována sečením. V okrajových částech parku navrhujeme travobylinné porosty, které vyžadují méně častou údržbu, lépe zadržují vodu a přispívají ke zvýšení biodiverzity.
U nového vstupu z ulice Pivovarská je podél ohradní zdi navržen extenzivní trvalkový záhon, který přispívá k estetické kvalitě prostoru.
Návrh počítá s postupnou a citlivou proměnou stromového patra parku. Stávající dřeviny ponecháváme na místě, dokud budou bezpečné pro své okolí. Neperspektivní či rizikové stromy navrhujeme postupně odstranit. Současně zahajujeme výsadbu nových stromů, které postupně nahradí dožívající jedince. Tento přístup zajišťuje plynulou obnovu bez výrazných nárazových změn v charakteru parku.
Nově navrhované dřeviny jsou primárně z domácích druhů, což zajišťuje jejich přirozené začlenění do prostředí. Kompozice výsadeb vychází z anglického krajinářského stylu, se zaměřením na vytváření tzv. „dots“ (solitérní stromy), „clumps“ (skupiny stromů) a „belts“ (stromové pásy), čímž je zachována harmonická rovnováha mezi estetickou kvalitou a ekologickou funkčností.
Lávka navazuje na meandrující cestu, která vede z náměstí Míru přes zámecký park. Stejně jako cesta v parku, i lávka se vlní a pomáhá tak návštěvníkům pohodlně překonat převýšení, aniž by výrazně zasáhla do parkových teras. Terasy jsou lávkami propojeny, a chodec jimi může projít diagonálně, což je vítaná možnost, která v současném stavu chybí. Lávky ústí do místa v těžišti celého parku - nabízí jak možnost rychle pokračovat, tak setrvat na centrální pobytové ploše. Cesta po lávkách nabízí i výhledy, na rozdíl od původních cest. Během cesty po lávce chodec získá přehled o dění v celém parku.
Prostor pro aktivní trávení volného času není jen místem, kde si osvojíte svůj první kickflip, ale multifunkčním prostorem s cílem podporovat rozvoj komunity aktivních mladých lidí.
Jedná se o otevřenou plochu vybavenou překážkami pro skateboarding. Překážky s pevnou konstrukcí (rádiusy) jsou umístěny po obvodu, zatímco mobilní prvky, jako jsou bedny a raily, umožňují variabilní uspořádání. Lze je snadno přesouvat nebo zcela odstranit, čímž prostor získává flexibilitu pro konání jiných akcí.
Součástí prostoru je také basketbalový koš pro streetball a venkovní stůl na stolní tenis.
Letní kino vybudované v 70. letech nabízí potenciál pro multifuknční rozvoj. Jeho orientace vůči řece, trase pro pěší a cyklisty i škole působí harmonicky. Jeviště i hlediště svými dimenzemi i kapacitou vyhovují dnešním standardům.
Čtvercový rastr 3 × 3 metry umožnuje vymezit efektivní plochu jeviště, vytvořit nosnou mřížku pro jevištní i projekční technologie. Boční konstrukce díky treláži se zelení slouží jako přistínění projekční plochy, zároveň je lze využít jako výkryty a nástupy účinkujících. Treláže pnuté po konstrukci v kombinaci s vhodnými kultivary popínavých rostlin zajistí po čase splynutí celé konstrukce s parkem.
Backstage obsahuje sociální zařízení, šatnu a umývárnu pro účinkující. Navržený rastr umožňuje umísťování mobilních staveb a stanů jako jako doplnění Backstage, objekty budou umísťovány v distanci od historické ohradní stěny.
Nástavba na bývalém technologickém objektu (rozvodna a projekční kabina) slouží jako zázemí pro sezónní a eventové občerstvení. Dřevěný skelet ve shodném rastru 3 × 3 metry jako zastřešení jeviště. Po celém obvodu původní stavby je přidán jeden modul pobytové/odbytové plochy, která je mírně vyvýšená oproti přilehlému terénu a nabízí výhled na jeviště i skate park na druhé straně. Gastronomická část je uzavíratelná výklopnými okenicemi, které chrání prosklené výplně a výdejní okna. Mimo sezónu a mimo konání akcí lze plochu ochozu využívat jako pobytovou, případně ji uzavřít.