young.s architekti s. r. o.

Ing. arch. Jozef Bátor, PhD. (A)
Ing. arch. Tomáš Medlen (SA)
Ing. arch. Veronika Jaššová (SA)
Frederika Jankovičová (SA)

Základní téza – pokud dům nevykazuje vážné stavebnotechnické nedostatky, nebourejme. Bourat „zdravé“ domy je ekonomický a hlavně ekologický nesmysl. Dotvírejme stopy doby. Domy restaurujme, reprogramujme. Na základě tohoto našeho principiálního statusu návrh koncipujeme jako rekonstrukci s asanácí architektonicky a prostorově nepoužitelných částí s přístavbou jedné třídy a vstupního pavilonu. 

V návrhu redefinujeme i hlavní vstup, čím vytváříme tři hlavní prostorově přirozeně oddělené zóny. Vstupní prostor jako hlavní první kontakt návštěvníka/žáka s domem, zelený, s přirozeným stínem stromů, odkládání kole, konekt na hlavní prostory domu. Prostor exteriérových dětských her, tzv. Volný výběh dětí, hierarchizovaný na aktivní zóny her, oddechu jako i zóny pro pěstování. A poslední prostor zásobovacího vstupu pro kuchyň a odpadové hospodářství. 

Z hlediska prostorového, kompozičně dům redefinujeme v kontextu okolité urbanistické struktury, čtyři domy se šikmou střechou propojené vstupním pavilonem. Čtyři domy – tři hmoty tříd, jedna jako hospodářský objekt /kuchyně + administrativa/. Z hlediska dispozičního dům funguje jako velmi jednoduchá schéma – hlavní vstupní střetávací multifunkční prostor /fungující jako vstupní prostor, prostor výstav, společných aktivit, dětská představení, promítání.../. Na tenhle prostor jsou navěšené prostory tříd – každá s vlastním hygienickým zázemím a děleným hlavním prostorem na prostor pro denní aktivity/stravování a prostor pro hraní/odpočinek. Prostor nad blokem hygienického zázemí využíváme jako nový dětský svět určen pro hraní/bunker. 

Prostor hygieny je přímo propojen s exteriérem hraní, pro operativnější použití v případě potřeby. Severní část je určena pro blok zázemí kuchyně a šatny + denní místnosti a prostoru pro administrativu domu. Z hlediska konstrukčního, zachováváme konstrukční podstatu ponechaných částí domu, novonavrhované objemy jsou jako dřevostavba. Dřevo jako konstrukční podstata konceptu zdravého domu. Šikmé střechy orientované na jih s potenciálem využívání pro osazení fotovoltaiky, ploché střechy jako zelené extenzivní střechy s dostatečným substrátem pro přirozené zadržování dešťové vody, a tím vytvoření i příjemnějšího mikroklima v interiéru. Přebytečnou dešťovou vodu odvádíme do závlahových zelených částí interiéru, případně do retenčních nádrží pro opětovné využívání pro závlahovou údržbu exteriérů. Suterén navrhujeme jako skladové hospodářství a technické zabezpečení domu.