OTA atelier s.r.o.

Ing. arch. Tomáš Henel (A)
Ing. arch. Ondřej Fiala (A)

Základem přístupu k návrhu bylo zhodnocení prostorových kvalit dnešní stavby a jejích vazeb na zahradu a okolí. Jako problematická z našeho pohledu hodnotíme veškerá současná provozní zázemí, jejichž ubouráním uvolňujeme prostor pro nové provozní centrum stavby. Naopak třídy ve starší i novější části stavby mohou být po stavebních úpravách důstojnými a světlými prostory, v kontaktu se zahradou, efektivně propojené novými vazbami. Doplňujeme samostatný třetí pavilon s novou třídou, dotvářející kompozici valbových střech semknutých kolem pevného provozního středu. 

Provozní uspořádání vychází z urbanistických vazeb stavby na okolí a zadaného programu. Vstup do objektu navazuje na stávající bránu do areálu, kterou měníme na čistě pěší. Tímto hlavním vchodem vstupujeme do provozního a komunikačního zázemí stavby, s kancelářemi, kuchyní a jídelnou, která se stává těžištěm této centrální části. Celou tuto sekci objektu navrhujeme jako novou lehkou konstrukci, nahrazující dnešní funkčně a konstrukčně složitou a nepružnou strukturu. Tato koncepce nám umožňuje efektivní provoz kuchyně s přímým výdejem, bez nutnosti vytváření dalších prostorů k přípravě a servírování obědů. Jídelna s venkovní terasou je navíc rozšířením veřejných částí stavby umožňující další využití. Z centrální sekce objektu vstupujeme do tří samostatných a shodně zónovaných tříd, z nichž ke dvěma využíváme stávající historická křídla stavby kde dnes třídy fungují, přidáváme však nová okna, průhledy, částečně otevíráme prostory do krovu a doplňujeme nezbytná zázemí, jako kuchyňky a toalety. K těmto dvěma třídám doplňujeme třetí jako hmotově obdobný samostatný pavilon, s rovnocennou vazbou na zahradu i vnitřní provozy. Pro technická a skladová zázemí využíváme část dnešního suterénu stavby. 

Po odbourání středové části stavby počítáme s obnovou zasažených částí krovu, které navrhujeme zateplit a částečně otevřít do interiéru tříd. Ponechané zděné části stavby uvažujeme s ohledem na provozní náklady i dotace na vstupní investici stavby zateplit kontaktním tepelně izolačním systémem se zopakovaním architektonického detailu fasád. Nové části doplňujeme jako přiznané dřevěné konstrukce, dotvářející materiálovou, barevnou a architektonickou pestrost objektu. 

Stavbu navrhujeme jako ekonomicky i ekologicky odpovědnou, s nízkými provozními náklady, snahou o snižování emisí CO2 a vytváření zdravého prostředí, což je v souladu s požadavky zadání na čerpání dotačních titulů. Uvažujeme s podlahovým vytápěním tepelným čerpadlem země-voda, rekuperací a tepelnými zisky z prosklených ploch. K dostatečnému proslunění jídelny navrhujeme střešní světlík obrácený k východu. Nezbytným dopiněním je instalace FVE na zelené střeše provozní sekce. V teplých měsících funguje systém opačně. Reverzním procesem tepelného čerpadla můžeme prostory chladit, okna do tříd a východní světlík doplňujeme o venkovní stínění. Světlík využíváme i pro přirození větrání, které může být řešeno i automatizací v nočních hodinách.