ika.architekti s.r.o.
Ing. arch. Tomáš Dvořák (A)
Ing. arch. Lenka Bažík, PhD. (A)
Veronika Zytová (SA)
Architektonický návrh využívá maximálně potenciál, který nabízí stávající stav budovy. Zachovává severní a jižní trakt pod valbovou střechou a doplňuje ji o třetí podobný trakt pod valbovou střechou. Zvolený architektonický výraz stavby odpovídá danému prostředí a místě na okraji památkové zóny města. Návrh využívá stávající plochu zahrady a návrhem ji nezastavuje. Tento návrh porota oceňuje za velmi skromné a kompaktní řešení, které však naplňuje zadání zadavatele a odpovídá předpokládaným nákladům za realizaci. Zásobování kuchyně je řešeno přes nový zásobovací vjezd z ulice Husova. Hlavní vstup do budovy je stávající, řešen striktně pro pěší. Komplikované pro provoz, výuku a dohled dětí se jeví řešení tříd v typologii mezonetu. Tímto vznikají 3 malé denní místnosti, které pro pořádání větších společných akcí nejsou dostačující. Provozní vazby šaten, hygienických zázemí a třídy není optimální a vyžadovalo by další dopracování.
Stávající objekt mateřské školy je tvořen shlukem přístaveb, které byli v čase dle vznikajících potřeb postupně vrstveny a propojovány do současné podoby. Umístění stavby vzhledem k pozemku a okolním stavbám včetně komunikace nám nicméně připadá vhodné. Zvolili jsme tedy cestu rekonstrukce se zachováním základního členění hmot souběžně s ulicí Husova. Ubourali jsme střední část mezi severním a jižním křídlem. Do tohoto místa jsme pak umístili střední křídlo v dimenzích ponechaných částí stávající školky. Postupným odsazením jednotlivých částí získáváme jednoduchý výraz a čitelnost školky se třemi samostatnými třídami.
Naším záměrem bylo vytvořit jednoduchou a srozumitelnou budovu mateřské školy, která je součástí zahrady. Rozčlenili jsme ji na tři domky nenápadně propojené. Tyto tři prsty, tři třídy, jsou natažené do zahrady a za sluncem. Všechny třídy jsou stejně velké, prosvětlené a vzdušné. Vstup do školky jsme umístili do stejného místa jako je nyní, kde dobře funguje ve spojení se zahradou. Propojení jednotlivých oddělení se vstupem jsme vyřešili širokou přehlednou chodbou, ve které jsou šatny k jednotlivým třídám. Chodba tvoří jakousi páteř a propojuje také kuchyni s třídami a sborovnu a další prostory. Jednotlivé třídy jsme otevřeli až do střechy, takže jsou vzdušné a světlé. Lehárny jsme umístili na patro a ze spojovacího schodiště udělali herní prvek. Střední část, kterou jsme navrhli kompletně novou, vychází z podoby zachovaných částí. Má tedy opět sedlovou střechu s valbou. Meziprostory, které tvoří spojovací části, mají naopak plochou zelenou střechu. Stávající suterén severního křídla jsme ponechali na technické zázemí, dílnu údržby se sociálním zázemím a sklad zahradní techniky. Napojení na terén je pomocí rampy. Tři domky mají klasický střih, světlou omítku, výraznou římsu, valbovou střechu s režnou krytinou.
Samozřejmě také sokl a dřevěná okna v lehce nažloutlém odstínu. Mezičásti jsme oproti tomu navrhli výrazně moderní, tedy s plochou střechou bez římsy a obkladem dřevěnými latěmi v šikmém směru.
Konstrukční řešení vychází ze stávajícího stavu vzhledem k tomu, že se jedná o rekonstrukci. Navrženou přístavbu jsme řešili jako stěnový systém. Veškeré zdivo jsme zateplili, tak, aby byla sjednocená podoba celku. Sedlové střechy jsme řešili jako dřevěné krovy. Abychom propojili půdu s přízemím navrhli jsme všechny krovy nové s doplněním železobetonových věnců v místech, kde nejsou. Spojovací části jsme konstrukčně napojili na hmoty tří domů. Stěny těchto krčků tvoří lehká sendvičová konstrukce. Venkovní výraz mateřské školy jsme zvolili jako klasický. Fasády jsou omítnuté v teplém odstínu bílé. Dřevěná okna i dveře mají pastelově žlutý odstín. Dřevěný obklad spojovacích částí tvořený latěmi v šikmém směru je barvy tmavého dřeva. Uvnitř jsme použili jednoduché a funkční materiály. Na podlaze většiny místností je barevné marmoleum. Chodba se šatnami i třídy jsou v odstínu světle červené. Jinak interiéru dominují materiály ve své přirozené barvě, tedy dřevo, bílé omítky a bílé stropy.
Energetický koncept jsme řešili s ohledem na stávající normy a vyhlášky. Vytápění objektu a ohřev TUV jsme uvažovali tepelným čerpadlem vzduch/voda. Případnou instalaci solárních panelů jsme v návrhu přímo neřešili, ale zachováním stávajících střech a přidáním nové s jižní orientací jsme na tuto možnost dům připravili. Vzduchotechniku jsme neuvažovali protože počítáme s větráním přirozeně okny, v případě potřeby bychom instalovali pouze lokální rekuperační jednotky. Samozřejmostí jsou ovšem odtahy z kuchyně a sociálních zařízení. Veškeré dešťové vody bychom akumulovali a použili na zpětnou zálivku zahrady ideálně formou závlahy.