SENAA architekti, s.r.o.

Ing. arch. Václav Navrátil (A)
Ing. arch. Jan Sedláček (A)
Bc Adéla Špačková (SA)
Ing. arch. Jan Cihlář (SA)


Předmětem soutěžního návrhu je mateřská škola v Moravských Budějovicích. V krásném areálu piného vzrostlé zeleně leží její současná budova, která již neodpovídá kapacitou potřebám provozu. Soutěžní návrh se snaží k problémům přistupovat racionálně a přesto citlivě. Plně využívá potenciálu stávající hmoty, kterou považuje za přirozenou součást okolní zástavby a přistavuje objem s atriem a novou třídu. 

Stávající budova školky má architektonické kvality, které jsme se snažili zachovat. Nové křídlo s třetí třídou bylo dopiněno v duchu a tvarosloví architektury původních budov tak, že na první pohled není a nemá být zřejmé, co je nové a co staré. V rámci návrhu byly nahrazeny jednotlivé přístavky a přístavby, které po-stupně vznikly dodatečnými nevhodnými úpravami. Nová budova má působit harmonickým dojmem jako celek má dobře fungovat jako samozřejmé pozadí pro svět her, zkoumání a vývoje dětí. 

Návrh se dispozičním rozdělením jednotlivých provozů vrací k původnímu dělení budovy, který se vytvářel postupnou přístavbou. Logicky umisťuje dvě velkorysé, ale přesto útulné třídy do dvou křídel, kde jednodu-chou stavební úpravou vznikají jednotlivé místnosti. Decentně vystupující hmota v centru původní stavby pak určuje funkci vedení jako celkový dohled nad provozem. Důležitým prvkem je navržená přístavba. Ta se skládá z centrální budovy s atriem, kde jsou navrženy vstupní prostory a šatny a samostatným křídlem třetí třídy. Návrh se tak snaží jasně definovat čistou a špinavou zónu pohybu. Za pomoci atria vznikají světlé prostory a přinášejí další možné využití v rámci již tak hravého celku. 

Technické, skladové a podpůrné prostory mají podružné umístění. Kuchyně se nachází na západě u sa-motné hranice parcely. Zásobování je nově uvažováno ze severní strany areálu, tak aby se nekřížily pro-vozy. Návrh maximálně pracuje s využitím stávajícího podzemního podlaží. Jsou uvažovány úpravy nejen sklípku u kuchyně pro skladové účely, ale také hlavní části suterénu a to pro skladové a sociální zázemí. Studie neopomíná technické řešení a ve vhodné poloze v podzemí navrhujeme technickou místnost s kotelnou. 

Budova si díky ponechání architektonického tvarosloví zachovává tradiční vzhled a zapadá tak do místní zástavby. Na části budov, které byl přistaveny byly zvoleny ploché vegetační střechy, které tento motiv umocňují, ale zároveň vhodně pracují s dešťovou vodou a zabraňují přehříván vnitřního prostředí budovy.