D+Architekti s.r.o.

Ing. arch. Pavlína Drbálková (A)
Ing. arch. Milan Drbálek (SA)
Ing. arch. Jan Plocek (SA)
Ing. Jana Žahourová (SA)

Ekonomická rozvaha nad variantou opravit a rozšířit stávající budovy školky, které provozně vůbec nevyhovují nebo budovy zbourat a postavit efektivní novostavbu nejen provozně, ale i energeticky, vyšla ve prospěch novostavby. Náklady na bourání sice sníží objem možných investic, ale i s nimi lze navrhnout objekt mateřské školky tak, že bude provozně ideální, energeticky plusový a do budoucna bude jeho spotřeba řádově nižší. Rekonstrukce stávajících objektů by generovala další náklady na stavební opravy a nikdy by nešlo dostat se na pasivní standard, tím pádem by byl provoz vždy mnohem nákladnější. 

V rámci životního cyklu stavby dává nová stavba investičně větší smysl. K této úvaze vede i stav sklepních prostor, který je dost vlhký a byl by jen dalším zdrojem problémů do budoucna. Nicméně v návrhu se využívá jeho objem v zadní části. Navrhovaná hmota tak reflektuje jeho pozici, kterou provozně využívá, a polohu stromů na pozemku, které chtějí být v maximální možné míře zachovány. 

Stávající koncept školky se odvíjí od původní vily v zahradě a novostavba stejný charakter zachovává. Novostavba má být co nejjednodušší, jak provozně, tak konstrukčně. Vychází se z hlavního vstupu na pozemek, který zůstává, ale aby dům dával provozně smysl, přidává se zadní vjezd na pozemek pro zásobování. Naproti hlavní bráně zůstává hlavní vstup do budovy, aby byl dům čitelný. 

Každá třída bude mít své křídlo, střed budou tvořit společné prostory a zadní část je věnovaná kuchyni a technickému zázemí. Aby se docílilo maximálního prosvětlení tříd a vymezení funkčních míst v zahradě, hmota se rozevírá a mezi svými rameny definuje jednotlivé prostory. Zároveň podobné štíty na různých částech budovy podporují pavilónový charakter. Přicházejícímu člověku svým tvarem budova otevírá pomyslnou náruč a nálevkový tvar přirozeně navádí ke hlavnímu vchodu. Každý štít se dívá do své části zahrady a tak spolu dobře komunikuje vnitřní a vnější prostor. Díky tvarovému rozvržení tu jsou tři části zahrady určené pro tři třídy dětí k samostatným aktivitám, prostor hlavního vstupu a zadní část s nižšími nároky na údržbu.

HMOTA

Odráží provoz, z centrání hmoty se otvírají do zahrady čtyři části. Tři třídy definují herní prostory v zahradě, čtvrtá část s kuchyní se otáčí do servisní zadní části. Tato část reflektuje terén a objekt je zde dvoupodlažní. Technické zázemí využívá podzemní prostory původní stavby. Dům má sedlovou střechu s jednotnou výškou hřebene a díky tvaru, kdy nelze jasně říci, která fasáda je hlavní, podporuje myšlenku pavilonového objektu v zahradě. Okna poskakují na fasádě a dávají tak jasně najevo, že za nimi je někdo, kdo chce také vidět ven, i když nemá metr padesát. Okna s vnějšími obklady jsou také jediným dekorativním prvkem na fasádě mimo obloženého vstupu.

PROVOZ

Je co nejjednodušší. Na vstup mezi křídly tříd navazuje jediná chodba, ze které se jde nejen do tříd a administrativní části, ale také do centra celého objektu - společné jídelny. 

Pohyb po školce je tak snadno čitelný. Pro provoz kuchyně je připojená jídelna snazší řešení a hlavně její prostor dovoluje pořádat společné akce pro všechny děti (a rodiče) a školka tak může dobře fungovat jako komunitní místo.

KONSTRUKCE

Objekt je jednopodlažní s částečným podsklepením, svislé nosné konstrukce jsou z keramického zdiva, obvodové s kontaktním zateplovacím systémem. Spodní stavba obložena kamennou dýhou. Strop nad 1.PP je z betonových panelů. Sedlová střecha s konstrukcí z lepených vazníků, krytina falcovaný plech barvy světle šedé. Jednoduchý tvar budovy, navržené konstrukce a snadno proveditelné detaily dokáží zařadit dům dle ČSN 730540 do kategorie A - mimořádně hospodárná budova.

MATERIÁLY

Cílem je mít jednoduchý dům s minimální náročností na údržbu, proto jeho nosnou složkou je sám tvar budovy a rozmístění okenní otvorů. Materiály jsou zde variabilní s tím, že dům bude vždy fungovat dobře. Fasáda je bílá silikátová omítka. Nika vstupu do objektu má dřevěný svislý obklad na oc.roštu. Návrh počítá s dřevohliníkovými okny a dřevěným obložením, případně lze zvolit zcela bezúdržbové materiály. Střecha je falcovaný plech světle šedé barvy. Spodní stavba včetně soklů obložena kamennou dýhou. Oplechování bílé. Interiér bude jednoduchý, uživatelsky příjemný, jako pochozí vrstva podlah bude vinyl v různém provedení, ve varně s protiskluzem, v zádveří velká čistící zóna. Povrchy stěn mají sádrovou omítkou; v koupelnách, varně a skladech keramický obklad a stěrka.

TECHNOLOGIE A ENERGETIKA

Dům bude energeticky efektivní. Prosklené plochy, zateplení a technické vybavení objektu reflektují současné trendy a zajišťují nízké provozní náklady do budoucna. Objekt bude vytápěn automatickým kotlem na peletky. Na střeše budou FVE panely, jejichž množství a výkon se bude odrážet od konkrétních potřeb. V návrhu jsou umístěny na východní střeše v množství o výkonu 15 kWp (30 panelů). FVE bude použita na provoz

objektu a při přebytcích na dohřev TUV. Vzduchotechnické jednotky budou umístěny v podstřeší a budou samostatné pro každou třídu, jedna pro jídelnu a administrativní část a další pro varnu a zázemí kuchyně. Ve varně bude umístěna rekuperační digestoř. V části zahrady bude podzemní nádrž na dešťovou vodu, která bude sloužit k zalévání zahrady, k napájení vodního prvku a na splachování wc. V 1.PP v místnosti na odpad je umístěn bio komposter na zbytky z kuchyně.