Ing. Martina Grimmová

Ing. Martina Grimmová (A)'
Ing. arch. Rudolf Grimm (A)
Ing. arch. Barbora Váchová (SO)
Ing. Jan Špaček (SO)
Florencia Civitarese (SO)

Za největší klad návrhu lze považovat zcela nové urbanistické řešení, které odstraňuje jednu ze zásadních nevýhod současné situace, a sice hlukové zatížení školní zahrady.  Návrh uvažuje o novostavbě a posouvá dům na uliční čáru a vymezuje tak rušnou městskou třídu a intimní zahradu v severní části řešeného území. Dům definuje tradiční prostranství – ulici, dvůr a zahradu. Vstup pro děti s rodiči je z ulice z částečně zastřešeného závětří. Zásobování je z uličního prostoru ze západu pozemku. Dům je zastřešen sedlovou střechou s keramickou skládanou krytinou a dotváří tak tvarově i materiálově charakter městské památkové zóny.

Zahrada je tak nerušená jak přístupem rodičů, tak také zásobováním školní kuchyně. Jednotlivé třídy tvoří příčné trakty vysunuté do zahrady. Orientace okenních otvorů tříd je na tři světové strany – sever, západ a východ, což umožňuje osvětlení a oslunění tříd dle aktuálního ročního období a počasí. Třídy mezi sebou vymezují intimní dvorky, které volně pokračují do velkorysé, centrálně řešené zahrady. Zahrada umožňuje různé aktivity, jak hry a práci s dětmi ve skupinách, tak také celoškolní akce.

Porota doporučuje pro dodržení investičních nákladů prověřit rozsah dřevěného obložení. Porota také doporučuje ve fázi dopracování studie podrobně řešit dispoziční řešení se zadavatelem, provozovatelem a dotčenými orgány státní správy.

Základní principy návrhu 

Řešené území se nachází u křižovatky ulic Husova a Urbánkova na okraji historické zástavby Horní Vísky, která je součástí Městské památkové zóny Moravských Budějovic. Stávající objekt školky s bohatou historií a celou řadou přístaveb je solitérním objektem uprostřed zahrady. Z hlediska urbanismu, dispozičně-provozních vazeb, technického stavu i současných energetických standardů, se nám jeví objekt pro požadovaný program jako nevhodný a rozhodli jsme se proto pro jeho demolici. Novostavba dává možnost vhodněji doplnit urbanistickou strukturu území a v rámci zahrady zachovat část stávajícího vybavení a většinu kvalitních vzrostlých dřevin. 

Urbanismus 

Jednopodlažní novostavba se sedlovou střechou navazuje na vesnický charakter území. Hmota vychází z archetypu statku a hospodářského dvora. Hlavní část objektu vymezuje uliční čára směrem k ulici Husova a Urbánkova. Směrem do zahrady je hmota doplněna dvěma stodolami se sedlovou střechou, což vytváří tři menší dvory. Nová školka svým tvarem chrání zahradu před ruchem ulice. Novostavba se stává součástí nepravidelných bloků drobných domků a chalup a z dálkových pohledů splývá s historickou střešní krajinou. 

Prostor veřejný 

V prostoru U křižovatky fasáda školky mírně ustupuje od hranice katastru, čímž vzniká dostatek prostoru pro zastřešený vstup i chodník se záhonem. Doplněním nároží je jasně vydefinovaná křižovatka ze všech čtyř stran a drobné plácky – předprostory přilehlých domů se společně stávají plnohodnotným veřejným prostorem. 

Ulice Husova má městský charakter a je doplněna stromořadím s podélnými parkovacími stáními. Ulice Urbánkova má spíše vesnický charakter a navrhované úpravy a výsadba stromů zde navazuje na sdílený dopravní prostor, který se v tomto území převážně vyskytuje. 

Vstup do objektu je doplněn mobiliářem, štěrkovými trvalkovými květinovými záhony a solitérním stromem, který společně s převisem střechy stíní vstup. 

Dispoziční řešení 

Vstup do školky je přímo z ulice Husova. Jednotlivá oddělení jsou umístěna směrem do zahrady a jižní část objektu v sobě skrývá zázemí tříd. Ze západu je objekt ukončen kuchyní se zázemím a odpadovým hospodářstvím. Podél jižní fasády vede chodba, která je páteří celého objektu. Hned u vstupu je umístěna ředitelna a sborovna se skladem výtvarného a didaktického materiálu. Každá třída je přístupná z chodby přes šatnu a přímo napojena na hygienické zázemí. 

Třídy mají výhled do tří světových stran a z východu jsou navíc osvětleny střešním oknem. Pracovní stoly u severního okna poskytují výhled na historickou část města s věží. Každá třída je unikátní nejen polohou, ale i svým řešením. Západní třída je přímo propojena s jídelnou a poskytuje velkorysý prostor, který může po propojení sloužit pro různá vystoupení a besídky. Jídelna sousedí s výdejní částí kuchyně a je sdílená pro dvě třídy z pravé části objektu. Prostřední třída má průhled do chodby v místě rozšíření s lavičkou. Třída ve východní části nejvíce vybíhá do prostoru zahrady. 

Zázemí pro školníka je umístěno v centrální části školky v přímém napojení na chodbu i zahradu. Technologie jsou umístěny v krovu a jsou přístupné sklápěcími schody ze šaten. 

Zahrada 

K severu se svažující pozemek zahrady je ze všech stran vymezen stávající opěrnou zdí s plotem. V jižní a jihovýchodní části pozemku je plot nahrazen novostavbou. U západního štítu stavby je nově v nivelitě komunikace vytvořen zásobovací dvůr vymezený opěrnou zdí s plotem. V západní části zůstává zahrada ve stávající podobě.  Školka se prolíná se zahradou formou dvorků. Každá třída má svůj vlastní vstup do zahrady krytý převisem střechy – zápraží. Každý dvorek má svoje pískoviště a svůj strom, který mu dává stín. Každé oddělení má svůj sklad a WC. V centrální části zahrady je rovný plácek pro míčové hry s amfiteátrem. Celý prostor propojuje kruhová pěšina. V rámci zahrady jsou v maximální míře zachovány vzrostlé stromy a stávající nivelita terénu. V severní části zahrady je umístěn skleník s vyvýšenými záhony, pumpa a prostor pro ohniště.


Konstrukce 

S ohledem na rychlost a udržitelnost výstavby je školka řešena jako dřevostavba. Jednoduše členěná světlá fasáda do ulice je v zahradě změkčena dřevěným obkladem. Střešní krytina je keramická. Pro novostavbu lze zrecyklovat krytinu z původní školky. Dřevěná okna mají dřevěnou špaletu. Krov je v rámci tříd částečně pohledový a zateplený v rovině střechy. V jižní části uvažujeme zateplení v rovině stropu a půdní prostor slouží pro umístění technologií. 

Inženýrské sítě (přípojky) 

Vodovodní přípojka – stávající připojka je vedena z ulice Husova, kudy vede hlavní vodovodní řad v chodníku. Výstavbou dojde ke zkrácení stávající přípojky. V případě nedostatečné dimenze z důvodu zvýšení kapacity mateřské školky bude provedena nová přípojka z ulice Husova. Vodoměrná sestava bude umístěna v technické místnosti. Přesná poloha vodoměru bude konzultována se správcem sítě. 

Plynovodní přípojka – HUP je umístěn na hranici pozemku do ulice Husova. Odtud vede areálový rozvod do mateřské školky. Novostavbou dojde ke zrušení areálového vedení. Skříň bude dočasně zrušena a nově umístěna do fasády ve stávající poloze. Odtud budou napojeny vnitřní rozvody. 

Kanalizační přípojka – kanalizační šachta je umístěna v zahradě směrem do ulice Urbánkova. Kanalizační stoka je vedena v chodníku na druhé straně ulice Urbánkova. Navrhované řešení předpokládá zachování stávající kanalizační přípojky. Dojde ke zrušení stávajícího areálového kanalizačního vedení. Nové areálové vedení bude gravitačně svedeno do stávající kanalizační šachty. 

Elektro přípojka – přípojková skříň je zazděna v opěrné zdi, který tvoří plot v ulici Urbánkova. Projekt uvažuje se zachováním stávající skříně. Pro zajištění dodávky z distribuční sítě NN bude provedeno nové vedení z přípojkové skříně do místnosti školníka, kde bude osazen nový rozváděč. 

Energetická koncepce 

Energetická koncepce zajišťující kvalitní pobytové prostředí je založena na kombinaci pasivních prvků a aktivních energetických systému vně i uvnitř budovy. Základem řešení je návrh optimální plochy prosklení. Společně s výsadbou opadavých listnatých stromů v zahradě je v letním období zabráněno přehřívání prostorů tříd a v zimním období naopak umožňuje tepelné zisky. 

Každé oddělení školky má vlastní technologické zázemí umístěné v prostoru podkroví nad šatnami. Vytápění je nízkoteplotní podlahové; je řešeno tepelnými čerpadly, která budou zároveň zajišťovat ohřev TUV. Optimální volbu zdroje tepla je možné prověřit pomocí podrobnější analýzy v dalším stupni projektu metodou LCC a zpracováním podrobného energetického modelu budovy. Školka je navržena s řízeným větráním s rekuperací tepla. Úprava přívodního vzduchu je zajištěna VZT jednotkou, která umožňuje jeho ohřev i dochlazení prostoru v letním období, jeho cirkulaci, zpětné získávání tepla a odvod znehodnoceného vzduchu. Pro letní období je uvažováno s nočním provětráním studeným vzduchem. 

Osvětlení školky zajišťují LED svítidla s vysokým CRi pro optimální zrakovou pohodu. Budou prioritně vybírána ta s vysokou účinností v lm/W. V chodbách je možné využít pohybová čidla, v místnostech s denním osvětlením budou světla vybavena předřadníkem DALI a senzorem úrovně osvětlenosti. 

MZI 

Dešťové srážky ze střechy jsou svedeny do retenční nádrže s možností využití pro zavlažování zahrady. Veškeré zpevněné plochy v okolí školky jsou minimalizovány a provedeny z propustných, nebo částečně propustných materiálů. Voda ze zpevněných povrchů je odváděna do průlehů u stromů a do prokořenitelného systému. Výsadba stromů v zahradě a nové stromové aleje zajišťují stín, brání přehřívání a výparu v letním období, a zajišťují přívětivé mikroklima ve svém okolí.


01 vstupní hala 61,7 m² 02 společná šatna 11,5 m² 03 herna / denní místnost 108,0 m² 04 umývárna / WC / WC učitelky 15,2 m² 05 úklid 1,5 m² 06 sklad didaktického materiálu 6,1 m² 07 kancelář/ředitelka 12,6 m² 08 sborovna 11,3 m², 09 herna / denní místnost 107,0 m² 10 společná šatna 11,3 m² 11 umývárna / WC / WC učitelky 13,8 m² 12 bezbariérové WC 4,5 m² 13 školník / dílna / technická místnost 14,5 m² 14 úklid 2,3 m² 15 společná šatna 10,8 m², 16 umývárna / WC / WC učitelky 13,3 m² 17 herna / denní místnost 103,9 m² 18 jídelna 37,2 m² 19 varna 36,0 m² 20 chodba 5,4 m² 21 sklad 4,2 m² 22 sklad s chladícími boxy 2,4 m² 23 úklid 1,4 m² 24 odpady 1,4 m² 25 šatna / denní místnost 5,1 m² 26 umývárna + WC kuchyň 4,8 m² 27 sklad zahradní techniky / popelnice 5,7 m² 28 rampa zásobování 7,2 m² 29 sklad / venkovní WC 5,3 m² 30 sklad / venkovní WC 4,1 m², 31 sklad / venkovní WC 4,3 m² 32 terasa 9,0 m² 33 terasa 17,1 m² 34 terasa 13,3 m²