Připravili jsme urbanistickou studii revitalizace městského hřbitova. V současné době chybí jasná koncepce rozvoje, adekvátní plán péče o dřeviny a jsou tu různé druhy povrchů, což působí rušivě, komplikuje údržbu a pohyb po hřbitově. Chceme vybudovat důstojný vstup na hřbitov, doplnit zeleň, nová místa pro rozjímání, zrevitalizovat rozptylovou loučku, vybudovat kolumbárium a vsypovou loučku.
Milí spoluobčané,
zvu vás na prohlídku nového hřbitova, který vznikne postupnou kultivací současného pietního místa. Přejeme si, aby hřbitov byl prostorem živých vzpomínek, propojení ticha a naděje.
Současný hřbitov není úplně přívětivým místem. Nemáte si kde sednout, zastavit se, chvíli se usebrat. Nová podoba hřbitova počítá s kolumbáriem, vsypovou loučkou i pietním místem pro nenarozené děti. Máme promyšlené i detaily jako intimní osvětlení a bezbariérovost.
Přeměna hřbitova není o revoluci, ale o jemné a promyšlené transformaci. Počítáme s horizontem třiceti až padesáti let, kdy se bude hřbitov přirozeně proměňovat. Každé uvolněné místo bude mít svůj nový účel. Někde vznikne lavička, jinde nový strom, jinde místo pro nový hrob. S lehkostí budeme akceptovat přirozené tempo tohoto prostoru a veškeré změny budeme přizpůsobovat vizi, kterou vám přestavujeme.
Věřím, že náš hřbitov jednou bude klidným místem s možností spočinutí, zamyšlení či usebrání.
S úctou váš místostarosta Jan Švaříček
Revitalizace městského hřbitova Moravské Budějovice
ul. Partyzánská Moravské Budějovice, Česko
parc. č. 1296/2, 1296/3, 1299/1, 4191/2
Zadavatel:
Město Moravské Budějovice
Náměstí Míru 31, Moravské Budějovice, 676 02
Zpracovatel:
SULZER LANDSCAPE ARCHITECTS s.r.o.
Mšecká 457, Nové Strašecí 271 01
IČ: 09763058 | DIČ: CZ09763058
Kontaktní osoba:
Ing. Jan Sulzer | +420 773 972 158 | jan@s-la.cz
Autoři:
Ing. arch. Benedikt Markel
Ing. arch. Lucie Pucholdtová
Ing. arch. Dominik Saitl, MSc.
Ing. Jan Sulzer
Datum:
09/2024
Kolumbárium je stavba určená k ukládání uren s popelem zesnulých. Jedná se o pietní prostor, který kombinuje funkci uložení urny s místem pro rozjímání a vzpomínky. Venkovní kolumbárium bývá pro zvýšení uživatelského standardu a životnosti konstrukcí zastřešené.
V českých městech a vesnicích roste zájem o výstavbu kolumbárií jako reakce na měnící se pohřební zvyklosti a rostoucí preference kremace. Kolumbária představují praktické a prostorově úsporné řešení, které umožňuje pietní ukládání uren i na místech s omezenou kapacitou hřbitovů.
Navržené kolumbárium využívá prostoru stávající rozptylové loučky a integruje ji. Loučka je v současné době vymezena jen živým plotem. Obvod rozptylové loučky nově vymezí sloupové dvouřadí s dlážděnou cestou.
Alternativou ke klasickým urnovým hrobům a rozptylové loučce je vsypová loučka s náhrobními kameny uloženými v jedné rovině s okolní travnatou plochou. Tato moderní a stále populárnější forma pohřbívání spojuje tradiční koncept (jména vygravírovaná na kamenných deskách) s prostorovou a údržbovou nenáročností. Při vsypu dochází k uložení popela přímo do země, případně v ekologických, biologicky rozložitelných urnách. Na rozdíl od tradičních urnových hrobů je popel uložen přímo do půdy, což přidává ekologický rozměr. Tento způsob pohřbu minimalizuje potřebu péče a usnadňuje údržbu
Pietní místo pro nenarozené děti je prostor na hřbitově určený k uctění památky dětí, které zemřely před narozením, například v důsledku potratu, předčasného porodu nebo jiných komplikací. V Německu se tyto děti často označují jako „Sternenkinder“ (hvězdné děti), což symbolicky vyjadřuje, že nikdy nespatřily svět, ale jejich existence je stále vnímána jako důležitá a vzácná, jako hvězdy na noční obloze.
Pietní místo bude vybaveno přemístitelným mobiliářem, který umožní flexibilní využití prostoru podle aktuálních potřeb, ať už pro intimní, nebo otevřenější setkání.
Zřízení pietního místa na městském hřbitově nabídne všem návštěvníkům klidné místo pro zamyšlení a tiché vzpomínání. Je to nejen památka na nenarozené děti, ale i prostor pro klid a smíření.
V současnosti je přístup na nový hřbitov komplikovaný nevhodně řešeným schodištěm a příliš strmou rampou, která nevyhovuje soudobým standardům bezbariérové přístupnosti.
Nová rampa bude mít mírnější sklon a dostatečnou šířku (2 metry), aby zajistila pohodlný pohyb návštěvníků i snadnou manipulaci s vozíky nebo vozidly technických služeb.
Součástí úpravy budou také jezdecké schody o šířce 1 metr, které přiléhají k rampě. Tato změna umožní plynulý průchod po celé délce hlavní komunikační osy, na kterou navazuje nové kolumbárium
Stanoviště kontejneru pro sběr odpadu bude přesunuto k bráně na východní straně pozemku. Nové umístění využívá rozdílu výškových úrovní, díky čemuž lze kontejner zahloubit přibližně o 90 cm pod úroveň okolních ploch. Toto řešení zvyšuje komfort pro uživatele i technické služby zajišťující odvoz odpadu.
Na hřbitově je zároveň potřeba zřídit několik menších sběrných míst v pohodlné docházkové vzdálenosti a zajistit jejich pravidelnou vyvážku do velkoobjemového kontejneru
Transformace vybraných hřbitovních bloků na menší parkové plochy, tzv. pocket parky, přináší klidné a esteticky příjemné prostory pro vzpomínání i odpočinek. V některých blocích, kde se nachází velké množství prázdných hrobových míst, lze tyto plochy využít k vytvoření dočasných parkových zón. Ty mohou být doplněny lavičkami a výsadbou stromů, které zajistí stín, zlepší mikroklima a přispějí k celkové harmonii prostředí.
Pocket parky mají dočasný charakter. Jakmile v rámci hřbitovních bloků dojde k uvolnění většího množství míst (například celých řad), je možné tyto bloky postupně reorganizovat a přizpůsobit je aktuálním potřebám komunity i moderním trendům. Hrobová místa na okrajích bloků zůstanou k dispozici k pronájmu, čímž se zachová praktická funkce prostoru, zatímco vnitřní části získají nový a vstřícnější charakter.
Chcete si zřídit místo pro věčný odpočinek na našem krásném hřbitově již nyní? Kontaktujte TSMB pro více informací.