Ing. Tomáš Havlíček

Ing. arch. Tomáš Havlíček (A)
Víteslav Nový (SA)
Hana Vyležíková (SA)
Michal Lánsky (SA)

SITUACE

Stávající mateřská škola je solitérní objekt, situovaný v zahradě, obklopen vzrostlou zelení. Historicky to tak vždy bylo. Původně byl součástí samostatné urbanistické entity, „Horní Víska“, v dávnější minulosti vně Moravských Budějovic. Lokalita si stále zachovává venkovský charakter a drobné měřítko a předložený návrh to respektuje. Návrh vychází ze stávající kompozice „srostlice“ budovy mateřské školy a doplňuje ji do figury „budovy kolem dvora“. Hlavní vstup dětí a učitelek je ponechán v původní poloze, tj. z jihu z ulice Husovy, vstup je nyní navržen přímo na nástupní ose. Zásobování je navrženo ze severovýchodní strany, z ulice Urbánkovy. Zde je navržen průraz plotu (opěrné zídky) a pomoci snížení terénu ze severní strany původního objektu je zajištěn přímý přístup k objektu v úrovni 1. podzemního podlaží. Zásobovací nádvoří je důsledně odděleno od zahrady dětí a je zde rovněž uvažováno s umístěním nádob na odpadky. 

HMOTOVÉ RESPEKTIVE PROVOZNÍ ŘEŠENÍ

Provoz mateřské školy určený pro děti je celý řešen v 1np. Vstup dětí je ponechán ve stávající poloze. Ve dvou původních objemech, v jižním traktu a v severním „L“ traktu jsou umístěny dvě dětská oddělení. Třetí, nové oddělení je umístěno v nově navrženém traktu – východním. Celkovou kompozici stavby tedy tvoří tři základní stavební objemy – domečky jednoduchých tvarů, které reprezentují tři samostatná oddělení, mezi nimiž vzniká prostor „zastřešeného dvorku“. Tento víceúčelový zastřešený a vytápěný prostor je myšlen jako mnohaúčelový – herní, shromažďovací, slavnostní, sportovní Provoz kuchyně s příjmem zásob je přesunut do suterénu. Předpokládá se částečné zvýšení světlé výšky suterénu na hodnotu dostatečnou pro hygienický provoz. Samostatný suterén pod jihozápadní částí stavby nebude využit. Pro revizní účely bude přístupný ze západu přisazeným schodištěm, které bude trvale zakryto bezpečnými poklopy. 

ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ

Hlavní myšlenkou celého návrhu je snaha o přirozenost. Snaha o zachování drobného měřítka a přirozených archetypálních objemů. Jednotlivé „domečky“ jsou řešeny monochromaticky, to znamená, že stěny a střecha daného domečku jsou vždy ve shodném barevném odstínu a jednotlivé domečky čili oddělení jsou od sebe odlišeny barevně. Barevnost je zvolena na základě nabídky barevných střešních tašek (např. viz beta elegant – cihlová / modrá / světle šedá). Dle nových předpisů pro stavby mateřských škol je již možné, aby se pohledově uplatňovaly dřevěné konstrukce a tak je i tato mš navržena. Stávající objekty jsou částečně otevřeny do půdních prostor, to znamená , že budou odstraněny stropní konstrukce, a nově se budou pohledově uplatňovat konstrukce krovů. 

V některých místech budou tyto prostory i více prosvětleny pomoci střešních oken. Nad toaletami dětí však zůstanou stropy zachovány a v těchto podstřešních prostorech budou umístěny vzduchotechnické rekuperační technologie 

ZAHRADA

Návrh zahrady vychází především ze stávající polohy stromů a některých hracích prvků, určených k ponechání avšak špatně přesunutelných (trampolína, broukoviště, pavučinová věž). Hrací zahrada, mimo dlážděnou hlavní přístupovou cestu, je tvořena travnatými plochami a mlatovým povrchem. Do mlatových ploch jsou vložena pískoviště a případně dopadové plochy jednotlivých herních prvků. V západním rohu zahrady je umístěn altán pro hry „ve stínu“. Součástí altánu je i skladování venkovních hraček. 

ENERGETICKÝ KONCEPT

Nové a upravované stavební konstrukce ochlazované obálky budovy budou navrženy se součinitelem prostupu tepla U v rozmezí hodnot doporučených ČSN730540-2 a hodnot pro horní hranici pasivního objektu daných touto normou. Tento návrh umožní velmi nízkou hodnotu tepelné ztráty objektu a nízkou celoroční potřebu energie na vytápění (nízké provozní náklady). Nízká tepelná ztráta umožní instalaci technických systémů v co nejmenší velikosti a tím i s co nejmenším investičním nákladem. V rámci navrhovaného řešení bude v nových částech objektu instalována otopná soustava teplovodního podlahového vytápění, umožňující efektivní provoz nízkoteplotního zdroje tepla (tepelného čerpadla). Uživatelsky je i vhodným předpokladem pro způsob užívání daného typu budovy. Novým zdrojem tepla je uvažována kaskáda tepelných čerpadel vzduch/voda s vyšším topným faktorem COP. Bivalentním a zároveň záložním zdrojem bude plynový kotel, z pohledu ceny energonositele (zemní plyn) provozně méně nákladného, než přímo odebíraná elektřina. Příprava teplé vody je uvažována zásobníková, decentralizovaná, ve třech samostatných místech instalace (samostatně dle skupin hygienického zázemí) s výstupní předsmíšenou vodu na výtokových bateriích pro osoby předškolního věku. Zároveň je předpokládána příprava TV s podporou fotovoltaickými panely, v rámci využití OZE. Instalace FVE na střeše objektu navíc umožní využití vyprodukované energie pro chod tepelných čerpadel, dojde tak ke zvýšení efektivity provozu, a to nejen v době topné sezóny, ale i v rámci využití zdroje tepla i nové otopné soustavy pro dílčí chlazení objektu. Případné přebytky vyrobené energie je možno zvažovat pro využití v rámci sdílené komunitní energetiky. Větrání je uvažováno nucené s rekuperací (průměrná sezónní účinnost 85%) se zajištěním chodu v pobytových místnostech dle hygienických standardů (počty osob, přítomnost osob, aktuální koncentrace CO2). Toto řešení umožní i snížení tepelné ztráty objektu o ohřev vzduchu nutného pro větrání.