ADH architects, s.r.o.
Ing. arch. Jiří Ondráček (A)
Ing. arch. Lukáš Komín (SA)
Ing. Ondřej Semotán (SO)
Ing. arch. Jiří Ondráček (A)
Ing. arch. Lukáš Komín (SA)
Ing. Ondřej Semotán (SO)
Mateřská školka, tajuplný ostrov s živou zahradou...
Architektonická kompozice vychází z tradičního charakteru venkovských a hospodářských staveb propsaných do půdorysné stopy okolních staveb. Centrální myšlenkou je hlavní podélná osa, která určuje vnitřní provozní a komunikační linii, která je tvarově a hmotově vepsaná do hlavní hmoty objektu. Ta je s ohledem na tvar stávajícího pozemku záměrně orientována v podélném směru, jako hlavní dvoupodlažní hmota, do které jsou s ohledem na orientaci světových stran a celkové provozní kompozice s přímým navázáním na plochu zahrady zapuštěny jednotlivé jednopodlažní hmoty tříd... hlavní budova s vysunutými šuplíky jednotlivých věkových tříd, kde si děti mohou hrát, učit se, nebo trávit čas ve společném prostoru. Princip provozu školky je rozdělen do dvou podlaží - přízemí - děti, život, hra a přímé propojení s venkovní zahradou, patro administrativní zázemí objektu, kde se počítá i pohyb návštěv, či rodičů v rámci zápisů, popř. umístění logopeda, jako možného externího pracovníka. V zadní, severní části přízemí a suterénu, je směřováno technicko-provozní zázemí.
Objem stavby je hrou hmot v kontextu okolní zástavby, využití plochy zahrady i ve své jižní a západní části... otevřené nároží pro pohledovou hru hmot a uvolnění od dopravní obsluhy. Prostě tajuplný pozemek, který se promění v živou zahradu a využije tak pro hru celou svou plochu.
POPIS ARCHITEKTONICKÉHO A PROVOZNĚ FUNKČNÍHO ŘEŠENÍ
Koncepce návrhu je založena na jednoduchém a přehledném uspořádání hmot korespondující s provozním návrhem řešení a celkovým výrazem a vsazením do plochy stávající zahrady.
Objekt je tvořen hlavní obdélníkovou hmotou, která určuje základní provozní a komunikační princip. Na tuto hmotu navazují jednotlivé objektové kvádry jednotlivých tříd, jako otevřené šuplíky, umístěné v rámci světových stran. Na vstup navazuje hlavní komunikační koridor, kde je schodiště pro přístup do administrativního patra a centrální prostor školky - společná herna, jídelna a prostor pro setkávání, a to nejen v rámci denního provozu školky, hry dětí, divadelních, či jiných představení, ale i rodičů při různých akcích - centrální prostor s přímým optickým propojením a přístupem do zahrady. Dvě třídy nižšího věku jsou navázány na tento prostor. Třída předškolního věku je s ohledem na výukový systém navázána na venkovní část zahrady s multifunkčním využitím.
V zadní části objektu, s využitím svažitosti terénu a možnosti suterénu, je navrženo provozní a technické zázemí s kuchyní, sklady, technickou místností, prádelnou a zázemím. Obsluha je z úrovně suterénu, je zde navržen manipulační výtah a nový přístup vjezdem z ul. Urbánkova.
V patře je řešeno administrativní zázemí mateřské školy pro pedagogický personál a možnou logopedii.
Základní provozní princip je vepsán i do využití pozemku, jako zahrady, takový "tajuplný ostrov". V koncepci řešení zahrady a umístění herních ostrůvků je zohledněna orientace nárožní parcely a stávající svažitost pozemku. Oproti stávajícímu stavu a zadání je zadní - severní a výškově nižší část, věnována provozním a manipulačním účelům s nutností zbudování nového provozního sjezdu na pozemek. Na druhou stranu se uvolní hlavní pěší vstup z ul. Husova a celkové využití zahrady nárožního pozemku od dopravní manipulace. V severní části je tak navrženo zásobování kuchyně, plocha pro tříděný odpad a parkování pro vedení školky.
Tímto můžeme využít celou plochu zahrady, včetně hry v rámci otevřených a stinných pobytových ploch. Rozvržení objektové kompozice tak dělí zahradu na živou herní plochu, plochu s edukativními prvky a část sportovně dopravní.
Hlavním centrem zahrady je plocha podiu, kde mohou probíhat nejrůznější akce pro děti a rodiče, nebo třeba jen tak sedět na zemi a malovat si křídou, či diskutovat. Na tento prostor navazuje část pro edukativní účely s výukovým modulovým domečkem, hmatovým chodníkem a záhonky pro pěstování. Součástí venkovního vybavení je i modul pro skladování hraček a venkovní toaleta. V části podél ulice Husova je navrženo sportovní využití s univerzálním hřištěm a dopravním oválem.
Celkově bude zahrada osázena různými druhy drobných doplňkových listnatých a jehličnatých stromů, vč. okrasných tvarovaných stromků a nízké keřovité zeleně.
POPIS KONSTRUKČNÍHO, MATERIÁLOVÉHO A TECHNOLOGICKÉHO ŘEŠENÍ
Z myšlenkové podstaty návrhu řešení čisté hlavní hmoty a přidružených křídel jednotlivých pavilonů, je toto i hlavní myšlenkou stavebně technického a materiálového řešení vepsaného do návrhu. Hlavní objekt je uvažován jako zděná stavba klasického stěnového systému z jednovrstvého zdiva, splňující i energetické a akumulační hodnoty. Princip hmotového, a tím i stavebně technického řešení, je vepsán do celkového výrazu stavby, ve svém materiálovém a barevném řešení. Hlavní podélná hmota objektu řeší čistou formu fasády, zastřešení a barevnosti, do které jsou vetknuty hmoty tříd, kontrastující v provedení čistého dřeva - konstrukce stavby, obložení fasády a celkového přírodního vzhledu. Hlavní objekt má navrženou vnější cementovou broušenou omítku světlé barvy, přecházející do plechové střešní krytiny sedlové střechy, se zapuštěnými žlaby.
Kontrastem jsou hmoty tříd v dřevěném obložení přírodního vzhledu s plochou extenzivní střechou.
Vlastní třídy - pavilony, jsou pak kombinací zděné části - bloku šaten a sociálního zázemí a dřevostavby, která v rámci nosného systému - dřevěných sloupů a stropních trámů, je promítnuta do interiéru třídy.
Tento kontrast je dále držen i v interiéru, ve formě hladké bílé omítky a dřevěné příčné konstrukce, doplněné interiérovými prvky - vnitřní betonové schodiště a strop hlavní komunikační chodby a prosklené plochy optického propojení i do exteriéru.
V rámci zajištění osvětlení místností bez přímých oken jsou do střešní roviny zapuštěny světlovody, které se ve své hmotě tubusu propíší i do interiéru.
POPIS ENERGETICKÉHO KONCEPTU
Celkový koncept budovy je řešen jako nízkoenergetický, s maximálním důrazem na využití obnovitelných zdrojů energie. Budova bude vytápěna tepelnými čerpadly vzduch-voda. Otopný systém bude tvořen převážně podlahovým vytápěním, ve vybraných místnostech budou osazena otopná tělesa. Tepelná čerpadla budou spřažena s FVE systémem, který bude působit jako bivalentní zdroj energie, a především vypomáhat s ohřevem teplé vody.
Přebytky el. energie budou koncentrovány do bateriového úložiště, popř. alokovány do distribuční sítě. Orientace objektu umožňuje umístění panelů k hřebenu střechy jako zakomponovaná součást střešní roviny a pláště.
V rámci modrozelené infrastruktury bude dešťová voda zachytávána do akumulační nádrže a využívána pro závlahu přilehlého pozemku zahrady a napájení vodních herních prvků.
Budova bude vybavena sekundárním rozvodem vody pro využití dešťové vody pro toalety. V prvotním návrhu se nepočítá s tím, že by budova byla aktivně chlazena, tepelné zisky budou stavebně architektonickým řešením minimalizovány. V případě zájmu může být instalován aktivní chladící systém, který umožní řízení vnitřní teploty.